Menu

Android pro začátečníky #1 – než poprvé spustíme nový telefon

LG-V10-kamery-smartfona
10.0
Sending
User Rating 3 (1 vote)

Jaké kroky podniknout po vybalení nového telefonu z krabičky? Jak se k novému přístroji zachovat, tak aby nás příjemně přivítal? Co vše potřebujete jako nový uživatel vědět? To vše si povíme v novém seriálu Android pro začátečníky, který vás provede všemi základy používání chytrých telefonů. Některý z tipů v našem seriálu může zaznít také v novém projektu Mobile Master, ve kterém soutěžíme o skvělý Nexus 6.

Chytré využití Samsung TV

Rozbalujeme telefon z krabičky

Chytré využití Samsung TV
V úvodu prvního dílu si představme Tomáše – začínajícího uživatele s chytrými telefony, který dosud vlastnil „hloupou“ Nokii. Nyní dostal k narozeninám nový chytrý telefon s Androidem a neví, jak vlastně začít. Pojďme mu to ukázat!

Před samotným rozbalením krabičky a nahlédnutím do útrob by měl Tomáš zkontrolovat, zda není prodejní balení žádným způsobem poškozeno či „otlučeno“. Pokud nejeví balení žádné známky poškození, může se Tomáš pustit do rozbalování. Co tam najde?

Balení musí obsahovat:

  • samotný přístroj + baterii (může být i součástí telefonu a není na první pohled vidět)
  • nabíječku (pouze samotný adaptér do zásuvky bez kabelu)
  • USB kabel, který slouží pro nabíjení a propojení s počítačem
  • manuál

Balení dále může obsahovat nadstandardní položky v podobě:

  • ochranného pouzdra
  • fólie na displej
  • redukce pro připojení Flash Disku
  • šňůrku
  • sponku pro vysunutí slotu pro SIM či paměťové karty
  • a další

Huawei P8 - obsah balení

Kontrola balení a obsahu

Než telefon poprvé spustíme, vrhněme se na kontrolu balení a jeho obsahu. Žádné důležité položky by neměly chybět (viz výše).

Jak ochránit telefon před pádem, poškrábáním a nečistotami?

Tomášova stará Nokie snesla i opakované pády na zem – telefon se sice často rozletěl na více kusů, po složení ale zase fungoval na jedničku. Tomášovy obavy s novým telefonem jsou oprávněné – dnešní moderní telefony jsou mnohem choulostivější. Většinu plochy telefonu dnes totiž tvoří dotykový displej, který je pokryt ve většině případů tvrzeným sklem. To sice ochrání displej před poškrábáním běžnými věcmi (klíči v kapse například), může ale po pádu telefonu na tvrdou zem prasknout. Slavný „pavouk“ na displeji může vytvořit jediný nešikovný pád telefonu. Měli bychom být tedy opatrní a naučit se telefon držet pevně a jistě.

android pro začátečníky prasklý displej

Ochranné fólie na displej

„Jak tedy displej ochránit?“ ptá se Tomáš jako první. Jednou z možností jsou ochranné fólie. Tvrzené sklo sice zachytí většinu snah o poškrábání, s drobnými smítky prachu či písku si ale poradit nemusí. Na displej se tedy velmi často lepí tzv. ochranné fólie, které se sice po čase také poškrábou, ale uchrání sklo displeje. Tento ochranný prvek většinou nijak neomezuje používání telefonu a kvalitní fólii skoro ani nezaznamenáte. Použitou (poškrábanou) fólii pak můžeme snadno z displeje odlepit a nalepit novou. Pokud se rozhodnete pro nákup takové fólie, vždy hledejte produkt přímo pro váš telefon, jednotlivé fólie z jiných telefonů nejsou zaměnitelné. Na trhu se dnes prodávají dokonce matné fólie, které snižují odrazy displeje, či temperované sklo, které může ochránit displej před prasknutím při pádu.

android pro začátečníky ochranná fólie

Při vybalování svého prvního telefonu s Androidem Tomáš objevil fólie, které byly na telefonu přilepeny z obou stran. Jedná se o ochranné fólie a máme je na telefonu nechat? Fólii na zadní straně odstraníme, jedná se pouze o převozní fólii. Přední stranu displeje může klidně krýt ochranná fólie, kterou poznáme snadno – je čirá (bez potisků), velmi dobře přilnula k displeji (nejsou zde žádné bubliny) a nebrání vám v používání telefonu. Takovou fólii můžeme na displeji klidně ponechat.

„Quad Core CPU, 2 GB RAM, Full HD – jsou takové nápisy na fólii normální?“, ptá se Tomáš podruhé. Ano, jsou, ale pouze u převozních fólií. Pokud jsou podobné informace na fólii displeje vytištěny, jedná se 100% pouze o převozní fólii, kterou z displeje odstraníme.

Fólie na displej se hodí, není ovšem nezbytná

Tvrzené sklo displeje „pochytá“ většinu snah o poškrábání a ochranné fólie nejsou nezbytné. Pokud ale chceme displej na 100 % ochránit, použití ochranné fólie se hodí.

Šikovné pouzdro usnadní nošení a ochrání telefon

Tomáš chránil svou „hloupou“ Nokii ochranným pouzdrem, existuje tato možnost i nyní? Samozřejmě. Při výběru vhodného pouzdra si ale musíme dát pozor na rozměry telefonu či displeje. Spousta ochranných krytů je opět určena pouze pro jeden typ telefonu (některé dokonce nahradí zadní kryt), existují ale také univerzální pouzdra. Zde je nutné se podívat na rozměry telefonu a pouzdra, nebo nejlépe pouzdro před nákupem vyzkoušet.

android pro začátečníky ochranné pouzdro

Jak je to s ochrannou displeje v pouzdře? Odpověď zde není tak jednoduchá a názory se často liší. Pokud se jedná o jednoduché pouzdro, kam se telefon celý vkládá, je ve většině případů displej chráněn více než bez pouzdra. U pouzder, které přilnou k telefonu a část překrývá displej, je to složitější. Pokud se totiž mezi pouzdro a displej dostane nějaká nečistota, může se paradoxně displej třením těchto ploch poškrábat i v kapse. Tyto kryty tedy příliš nedoporučujeme.

android pro začátečníky s cover

Přežije telefon pád do vody či v prašném prostředí?

Tomáš ví, že dnešní telefony přežijí i ve vodě či prašném prostředí. Zvládne to i jeho telefon? Na to není jednoznačná odpověď – dotykové telefony standardně nenabízí vyšší odolnost proti vodě či prachu než starší telefony. Možná spíše naopak – zatímco starou Nokii po pádu do vody stačilo většinou vypnout a důkladně vysušit, dnešní mobilní telefony již zpravidla nepřežijí. Na trhu ale existuje hned několik modelů, které si s vodou a prachem hravě poradí. Poznáte je tak, že se pyšní certifikací v podobách IP57, IP58, IP67 či IP68.

android pro začátečníky ochrana proti vodě

Ochrana proti vodě a prachu

Telefon bez zvýšené odolnosti (drtivá část trhu) ponoření do vody nepřežije, problémy způsobuje i prašné prostředí. Na trhu ale existují i modely se zvýšenou odolností.

Jak vložit kartu SIM, baterii a paměťovou kartu?

„Jak sundat zadní kryt? Kterou stranou vsunout kartu SIM do slotu, kam patří paměťová karta?“ Spousta otázek a nejasná řešení? Zde přichází na řadu manuál, jehož použití není rozhodně žádná ostuda, ale naopak. Uživatelská příručka nám na prvních stranách prozradí, zda lze u telefonu sundat zadní kryt (obrovské množství dnešních telefonů ani odnímatelný zadní kryt nemá), jak správně vložit baterii (pokud již není zabudována v telefonu), kartu SIM či paměťovou kartu. Při dodržení návodu jsou tyto úkony neskutečně snadné, na metodu pokus-omyl rovnou zapomeňte. Mohlo by dojít k nenávratnému poškození telefonu.

android pro začátečníky manuál

 

Návod není pro lamy

Podívat se do návodu je téměř nezbytné – právě tam se dozvíte, jak správně do telefonu vsunout kartu SIM či paměťovou kartu. Při nesprávném způsobu vkládání karet by mohlo dojít k nenávratnému poškození telefonu.

„Asi mi omylem přibalili také podivnou kancelářskou sponku.“ kroutí Tomáš nevěřícně hlavou a v ruce drží podivný drátek, který opravdu připomíná kancelářskou sponku. Není to ovšem žádný omyl, ale znamená to, že se slot pro SIM kartu skrývá v malé šachtě, ke které není na první pohled přístup. K otevření slouží právě tento přípravek, který se vsune do malého otvoru vedle šachty, čímž se vysune šuplík. Tuto informaci by nám ale prozradil zmiňovaný návod.

android pro začátečníky vyndání SIM

Velikost karet SIM se může lišit

Tomáš pečlivě nastudoval způsob vkládání karty SIM do nového telefonu, přesto se mu ale nedaří kartu do telefonu zasunout. V cestě stojí nečekaný problém – karta SIM se do slotu zkrátka nevejde. Na takovou situaci může narazit spousta uživatelů – zatímco starší telefony používají „velké“ karty SIM, novější přístroje již šetří místem a počítají s menšími kartami (MicroSIM či dokonce nanoSIM). Co s tím? Pokud jste domácí kutil, můžete si kartu podle našeho návodu upravit sami (jedná se o pouhé oříznutí). V opačném případě budete muset navštívit operátora, který vám kartu zdarma ořízne či vymění.

android pro začátečníky velikost SIM

Karty SIM mohou mít více podob

Nové telefony povětšinou používají menší formát karet SIM, než se používal ve starších telefonech. Kartu si můžete oříznout sami doma podle návodu, případně se obrátit na svého operátora (dojít na pobočku).

Seriál Android pro začátečníky startuje, co nás čeká příště?

V první díle jsme si pověděli, jaké kroky učinit při rozbalování telefonu, jak nainstalovat kartu SIM nebo jak telefon ochránit před vnějšími vlivy. V příštím díle, který vyjde ve stejnou dobu přesně za týden, si povíme, jak správně nabíjet telefon, jaké jsou druhy nabíječek a na co si dát při používání baterií pozor.

Chcete přispět k tvorbě návodu pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý návod.

logo mobilní master-04

 

Pravděpodobně nemáte vyplněný token nebo je vyplněný špatně. Prosím ověřte nastavení

Komentáře

petrs143

petrs143

17.8.2015 23:21

test

TestName

TestName

26.8.2015 12:14

Test

Name

Name

26.8.2015 13:04

text

Steve

Steve

26.8.2015 13:10

foo bar

Steve

Steve

26.8.2015 16:43

last comment

petrs143

petrs143

27.8.2015 17:27

funguji

petrs143

petrs143

27.8.2015 17:28

funguji znovu

Programator #1

Programator #1

27.8.2015 17:52

Vse funguje jak ma

petr

petr

27.8.2015 17:59

Mozna posledni komentar

Petr

Petr

27.8.2015 18:19

Mozna uz posledni komentar

Petr

Petr

27.8.2015 18:22

Stale jsou problemy

Petr

Petr

27.8.2015 18:27

Taky uz doufam ze bude konec

pokus

pokus

3.9.2015 23:35

pokus

Steve

Steve

z aplikace
28.11.2015 9:40

test

Steve

Steve

z aplikace
28.11.2015 9:52

test2

Steve

Steve

z aplikace
28.11.2015 9:59

awesome

z aplikace
4.12.2015 14:22

Test 23898

z aplikace
4.12.2015 14:29

Test 23898a

Steve

Steve

z aplikace
4.12.2015 20:36

super komentar

aplikace_test_1874

aplikace_test_1874

z aplikace
4.12.2015 20:39
Filip Procházka

Filip Procházka

z aplikace
5.12.2015 12:26

Komentáře přihlášených fungují 🙂

Petr

Petr

z aplikace
5.12.2015 13:08

Komentáře nepřihlášených fungují 🙂

Sheldon Cooper

Sheldon Cooper

z aplikace
5.12.2015 18:40

test 23907a

aplikace_test_1874

aplikace_test_1874

z aplikace
6.12.2015 15:33

Test 23898d

gg

gg

z aplikace
11.12.2015 0:45

pip nová apka 🙂

tomaskapler

tomaskapler

15.2.2016 11:54

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nulla pulvinar eleifend sem. Etiam dictum tincidunt diam. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Pellentesque sapien. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Praesent in mauris eu tortor porttitor accumsan. Morbi leo mi, nonummy eget tristique non, rhoncus non leo. Donec quis nibh at felis congue commodo. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Curabitur vitae diam non enim vestibulum interdum. Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna. Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Etiam commodo dui eget wisi. Fusce wisi.

Proin mattis lacinia justo. Vivamus luctus egestas leo. Proin pede metus, vulputate nec, fermentum fringilla, vehicula vitae, justo. Duis sapien nunc, commodo et, interdum suscipit, sollicitudin et, dolor. Etiam dictum tincidunt diam. Mauris dictum facilisis augue. Nullam faucibus mi quis velit. Nullam at arcu a est sollicitudin euismod. Etiam neque. Praesent vitae arcu tempor neque lacinia pretium. Fusce dui leo, imperdiet in, aliquam sit amet, feugiat eu, orci. Mauris dictum facilisis augue. Fusce consectetuer risus a nunc. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Donec quis nibh at felis congue commodo. Etiam dui sem, fermentum vitae, sagittis id, malesuada in, quam. Cras elementum. Nulla pulvinar eleifend sem.

Maecenas sollicitudin. Fusce dui leo, imperdiet in, aliquam sit amet, feugiat eu, orci. Vivamus ac leo pretium faucibus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam neque. In convallis. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Integer lacinia. Nullam sit amet magna in magna gravida vehicula. Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur? Integer pellentesque quam vel velit. Curabitur bibendum justo non orci. Pellentesque sapien. Vestibulum fermentum tortor id mi. Integer tempor. Fusce aliquam vestibulum ipsum. Pellentesque arcu. Pellentesque sapien. Etiam posuere lacus quis dolor. Integer imperdiet lectus quis justo.

Nullam dapibus fermentum ipsum. Etiam bibendum elit eget erat. Nulla accumsan, elit sit amet varius semper, nulla mauris mollis quam, tempor suscipit diam nulla vel leo. Duis risus. Etiam bibendum elit eget erat. Praesent dapibus. Nulla est. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Donec quis nibh at felis congue commodo. Praesent vitae arcu tempor neque lacinia pretium. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat pede sem sit amet enim. In convallis. Nulla accumsan, elit sit amet varius semper, nulla mauris mollis quam, tempor suscipit diam nulla vel leo. Etiam commodo dui eget wisi. Aliquam erat volutpat. Vestibulum erat nulla, ullamcorper nec, rutrum non, nonummy ac, erat. Vivamus ac leo pretium faucibus. Nulla non lectus sed nisl molestie malesuada. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus.

Praesent dapibus. Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Sed ac dolor sit amet purus malesuada congue. Aliquam in lorem sit amet leo accumsan lacinia. Nulla pulvinar eleifend sem. Mauris suscipit, ligula sit amet pharetra semper, nibh ante cursus purus, vel sagittis velit mauris vel metus. Nullam eget nisl. Nullam sapien sem, ornare ac, nonummy non, lobortis a enim. Proin in tellus sit amet nibh dignissim sagittis. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci.

Mauris dolor felis, sagittis at, luctus sed, aliquam non, tellus. Integer tempor. Nunc auctor. Etiam dictum tincidunt diam. Etiam dui sem, fermentum vitae, sagittis id, malesuada in, quam. Nullam at arcu a est sollicitudin euismod. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Etiam commodo dui eget wisi. Nulla non lectus sed nisl molestie malesuada. Etiam quis quam. Maecenas lorem. Etiam posuere lacus quis dolor. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Aliquam erat volutpat. Curabitur sagittis hendrerit ante. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Integer imperdiet lectus quis justo. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci.

Integer in sapien. Etiam egestas wisi a erat. Curabitur bibendum justo non orci. Nam sed tellus id magna elementum tincidunt. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Nullam feugiat, turpis at pulvinar vulputate, erat libero tristique tellus, nec bibendum odio risus sit amet ante. Sed vel lectus. Donec odio tempus molestie, porttitor ut, iaculis quis, sem. Fusce tellus. Aliquam erat volutpat. Nullam rhoncus aliquam metus. In convallis.

Donec iaculis gravida nulla. Vivamus luctus egestas leo. Etiam dui sem, fermentum vitae, sagittis id, malesuada in, quam. Integer vulputate sem a nibh rutrum consequat. In rutrum. Nullam at arcu a est sollicitudin euismod. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Etiam commodo dui eget wisi. Maecenas ipsum velit, consectetuer eu lobortis ut, dictum at dui. In rutrum. Fusce tellus. Vestibulum erat nulla, ullamcorper nec, rutrum non, nonummy ac, erat. Mauris metus.

Aenean vel massa quis mauris vehicula lacinia. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Quisque porta. Integer lacinia. Mauris suscipit, ligula sit amet pharetra semper, nibh ante cursus purus, vel sagittis velit mauris vel metus. Duis condimentum augue id magna semper rutrum. Mauris dictum facilisis augue. Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet ut et voluptates repudiandae sint et molestiae non recusandae. Duis pulvinar. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Nullam eget nisl. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Maecenas lorem. Praesent vitae arcu tempor neque lacinia pretium. Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet ut et voluptates repudiandae sint et molestiae non recusandae. Praesent dapibus. Fusce dui leo, imperdiet in, aliquam sit amet, feugiat eu, orci. Curabitur sagittis hendrerit ante. Curabitur ligula sapien, pulvinar a vestibulum quis, facilisis vel sapien. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Petr Mišák

Petr Mišák

21.2.2016 14:35

pokusný komentář

Petr Mišák

Petr Mišák

21.2.2016 14:36

tučné kurziva podtržené

Ondřej

Ondřej

22.2.2016 23:19

Tak co s tím bude? 🙂

jakub

jakub Administrátor

18.3.2016 14:37

Nový komment

jakub

jakub Administrátor

22.5.2017 10:41

můj test

RSS (komentáře k článku)

Pravděpodobně nemáte vyplněný token nebo je vyplněný špatně. Prosím ověřte nastavení